District Staff
Cornell School District Staff Directory
School Board
Mr. Lyle Briggs-President
Mrs. Eileen Sikora-Clerk
Mr. Jamie Close-Vice President
Mr. Greg Baker-Member
Mrs. Stephanie Seidlitz-Treasurer
District Personnel
Dr. Paul M. Schley-Superintendent/Elementary Principal/Director of SPED
Mr. Craig Braaten– MS/HS Principal/Athletic Director
Mrs. Kari Koenig-PK-12 Assistant Principal/AT Risk Coordinator/Mental Health Coordinator
Mrs. Kat Wescott-District Administrative Assistant/ Transportation/ Subs
Mrs. Allison Ducommun-District Bookkeeper
Mrs. Lili Vehrs-School Psychologist
Mr. Trevis Thompson-Maintenance Supervisor
Mrs. Teresa Turany-Food Service Supervisor
Middle/High School Staff
Staff
Mr. Craig Braaten-MS/HS Principal/ Athletic Director
Mrs. Kari Koenig-PK-12 Assistant Principal/AT Risk Coordinator
Mrs. Andrea Hakes-MS/HS Administrative Assistant
Mr. Trevis Thompson-Lead Custodian/Maintenance (Day)
Mr. Mike Reynolds– MS/HS Custodian
Mrs. Teresa Turany-Lead Cook
Mrs. Nicole Schwingle-Cook
Mrs. Deanna Hall-SPED Paraprofessional
Mrs. Tiffany Holte-SPED Paraprofessional
Mrs. Andrea Johnson-SPED Paraprofessional
Mrs. Glenda Rablin– Elementary Paraprofessional/ Library
Mrs. Heather Reynolds – MS/HS Paraprofessional
Teachers
Mrs. Sam Pitsch-SPED
Mr. Nick Peters-Choir/Band
Mrs. Laurie Bowe-SPED
Ms. Danielle Mihalski-Agriculture
Mrs. Namacpacan-English
Mr. Jason Jaenke-Tech Ed.
Mr. Ben Tillotson-Social Studies
Mrs. Nicole Modl-Business
Mr. Steven Parker-Biology/Chemistry
Mrs. Nancy Schlageter-Math
Mrs. Karen Schroeder-Middle School
Mr. Zachary Person-Adaptive PE/Health
Mrs. Amanda Gudis– MS/HS PE/ Health
Elementary Staff
Staff
Dr. Paul M. Schley-PK-5 Principal/Director of SPED
Mr. Craig Braaten-Assistant Administrator
Mrs. Kari Koenig– Assistant PK-12 Principal
Mrs. Kylee Crank-Elementary Administrative Assistant
Mr. Marty Ash-Day Custodian
Mr. William Stewart-Evening Custodian
Mrs. Crystal Bowe-Cook
Mrs. Glenda Rablin– Paraprofessional/Library
Mrs. Jane Ash-SPED Paraprofessional
Mrs. Megan Mercer-SPED Paraprofessional
Mrs. Rachel Nohr-SPED Paraprofessional
Mrs. Erica Helland – Paraprofessional
Mrs. Krista Zwiefelhofer – 4K/ Early Childhood Paraprofessional
Mrs. Allana Theesen– 4k/ Early Childhood Paraprofessional
Teachers
Miss. Taylor Hand-Early Childhood & 4 Year Old Kindergarten
Mrs. Sarah Sime-Kindergarten
Ms. Emily Krier-Kindergarten
Mrs. Spring Alix-First Grade
Mrs. Teagan Nelson-First Grade
Mrs. Christine Pickerign-Second Grade
Mrs. Chelsey Steinmetz-Second Grade
Mrs. Kim Anderson-Third Grade
Mrs. Megan Bitney-Third Grade
Mrs. Rachel Sproul-Fourth Grade
Mrs. Katie Jensen-Fourth Grade
Mrs. Ashley Rosentrater-Fifth Grade
Mrs. Tammy Raether – Fifth Grade
Mrs. Erica Ruf-Title I
Mrs. Jena Burton-SPED
Mrs. Natalie Brown-Speech Language Pathologist
Mrs. Shannon Thon-SPED
Miss Emily Johnson -Art
Mr. Nick Peters-Music/Band
Mr. Zachary Person-Elementary PE/ Adaptive PE
Community Learning Center/After School Program
Kat Wescott– After-School Program Director 715-861-6969
Caslin Kasten– After-School Program Coordinator 715-861-6960
Kristine Hemenway-Community Education Director 715-595-4241 Ext. 249